Zmena otváracej doby+
Ako vybrať správne umývadlo do kúpeľne? Zvážte materiál, veľkosť, tvar aj umiestnenie-
Predstavujeme inovatívny povrch obkladov a dlažieb Velvetech od Atlas Concorde+
Ako vybrať bidet do kúpeľne: premyslite typ aj funkcie a stavte na kvalitu+
Atlas Concorde Boost Color: veľkoformátové obklady a dlažba vo vycibrených odtieňoch a modernom deko+
Marvel Meraviglia: Elegantný mramor, futuristický dekor aj zamatový povrch v novej kolekcii obkladov+
Horúce novinky z CERSAIE 2023: Obklady a dlažba, z ktorých sa vám podlomia kolená. Inšpirujte sa+
Planarita dlaždíc: Ako dosiahnuť maximálne rovnú podlahu v kúpeľni? Kľúčové sú kvalita kachlí a ich +
Čierna sanita a design, ktorý vám vezme dych. Zoznámte sa s novinkami Laufen pre rok 2023+
Ako sa postarať o vodovodné batérie v kúpeľni? Kľúčová je pravidelnosť aj správne čistiace prostried+
Novinky v kúpeľniach RIHO pre rok 2023. Inšpirujte sa.+
Návrh a realizácia kúpeľní pre prestížny bytový projekt Oaks Prague+
Marvel X: Predstavujeme novinku Atlas Concorde, z ktorej vám bude prechádzať zrak+
Sprchovací kút bez vaničky. 5 krokov na ceste k modernému trendu v kúpeľniach+
Praktické tipy na veľké jarné upratovanie kúpeľne+

Zanechajte číslo

Zavoláme a dohodneme si stretnutie

Chcem kontaktovať

Ako vybrať správne umývadlo do kúpeľne? Zvážte materiál, veľkosť, tvar aj umiestnenie

Ako vybrať správne umývadlo do kúpeľne? Zvážte materiál, veľkosť, tvar aj umiestnenie

Výber umývadla je pri stavbe novej či rekonštrukcii existujúcej kúpeľne veľmi dôležitý a neoplatí sa ho podceňovať. Pri umývadle budete každý deň ráno, večer a často ešte niekoľkokrát medzi tým tráviť čas osobnou hygienou, a tak musia byť dostatočne veľké, primerane hlboké, pohodlné na používanie a ideálne samozrejme aj príjemné na pohľad. Na trhu sa to rôznymi typmi, tvarmi a rozmermi umývadiel len tak hemží, a tak zvoliť to správne nemusí byť jednoduché. Poradíme, na čo si dať pozor, aby vaše umývadlo bolo nielen praktickým, ale aj estetickým klenotom vašej kúpeľne.

Vyberáte umývadlo do kúpeľne? Zvážte materiál, veľkosť aj tvar

Nie je umývadlo ako umývadlo, a preto rozhodnutie o tom, ktoré nakoniec „vložíte do košíka“, dobre premyslite. Zvážiť sa pritom oplatí hneď niekoľko faktorov. Kľúčový je rozmer umývadla, pri ktorom treba vziať do úvahy ako veľkosť kúpeľne, tak aj vaše individuálne potreby: zatiaľ čo do malej kúpeľne v paneláku budete veľké umývadlo umiestňovať možno len ťažko, ak ste rodina v dome s dostatkom priestoru, zaručene si zamilujete dvojumývadlo.

Nech už sú vaše rodinná situácia a metre štvorcové kúpeľne akékoľvek, malo by byť umývadlo v nej dostatočne veľké na pohodlné používanie, zároveň by ale v kúpeľni nemalo zaberať príliš veľa miesta. Štandardné umývadlá bývajú široké 50-65 cm a hlboké 42-50 cm, v menších kúpeľniach sa ale pokojne držte spodnej hranice, veľká časť ľudí si s ňou pohodlne vystačí.

Viete, ako vysoko umiestniť umývadlo a zrkadlo v kúpeľni? Poradíme.

Nemenej dôležitý ako rozmer je materiál, z ktorého je umývadlo vyrobené. Najčastejšie je to keramika, ktorej výhodami sú dostupná cena, vysoká odolnosť proti poškodeniu a opotrebovaniu, a tým pádom dlhá životnosť, drobnou nevýhodou potom vysoká váha. Vybrať si dnes ale môžete aj kúpeľňové umývadlá z tvrdeného skla (aj v zaujímavých farebných variantoch!), nerezovej ocele, bronzu alebo medi, stále modernejšieho kameňa (ktorý ale vyžaduje špeciálnu starostlivosť, a tak nemusí byť pre každého), a dokonca aj tvrdého dreva .

Drevo v kúpeľni vyzerá nádherne! Pokiaľ ide ale o obklady a dlažbu, radšej zvoľte jeho imitáciu, napríklad zo sérií Atlas Concorde Would alebo Etic Pro.

Tvar umývadla: estetická, ale aj praktická záležitosť

Klasické oválne umývadlá na pultoch kúpeľňových štúdií už dávno doplnili umývadlá mnohých ďalších geometrických tvarov, a tak je na vás, či podľahnete módnym trendom, alebo sa budete držať „osvedčenej klasiky“. Na obľube si získavajú hranaté umývadlá v tvare štvorca alebo obdĺžnika, ktoré sa ale v porovnaní s tými zaoblenými môžu kvôli svojim ostrým rohom horšie čistiť a udržiavať. Tento „problém“ s oválnymi ani stále vyhľadávanejšími okrúhlymi umývadlami mať nebudete, za ich trendy design ale zaplatíte úbytkom využiteľného priestoru – prídete skrátka o už spomínané rohy.

Pri hranatých umývadlách sa vám bude pravdepodobne ľahšie umiestňovať vodovodné batérie, pri tých oválnych môže byť inštalácia kúpeľňovej batérie zložitejšia, zaberie viac priestoru na doske, prípadne bude treba voliť batériu špeciálnu – napríklad nástennú.

Bez ohľadu na to, ako sa nakoniec ohľadne tvaru vášho umývadla rozhodnete, pamätajte, že by mal ladiť so zvyškom kúpeľne: v kúpeľni plnej ostrých hrán bude okrúhle umývadlo ako „päsť na oko“, preto kde to ide, snažte sa zjednotiť aspoň sanitu – ideálne je kupovať ju v rámci jednej série.

Umývadlo na dosku, alebo nástenné? Každé má svoje prednosti aj možné nevýhody

Nástenné (čiže závesné) umývadlá sú umiestnené na samostatnej „nohe“ so skrytým potrubím alebo priamo na stene, v malých kúpeľniach tak s nimi ušetríte miesto a bude sa vám pod nimi jednoducho upratovať, na druhú stranu ale bude o niečo zložitejšia ich inštalácia a vy sa pripravíte o cennú odkladaciu plochu.

Extra plochu na odloženie všetkého, čo v okolí umývadla potrebujete, naopak získate s umývadlami na skrinke alebo na doske: tie môžu byť zapustené, polozapustené alebo voľne položené. Pozor na dokonalé utesnenie, aby vám do nábytku pod umývadlom nezatekala voda a neničila ho, aj na to, že doska alebo skrinka vám v kúpeľni (reálne aj opticky) možno zaberú viac miesta, než by sa vám na prvý pohľad mohlo zdať.

Pri voľbe umývadla do kúpeľne nezabudnite na batériu

Ku každému kúpeľňovému umývadlu patria vodovodné batérie. Jej výber je kapitolou sama pre seba, avšak na ňu treba myslieť už pri voľbe samotného umývadla. Umývadlá na dosku alebo na skrinke vyzerajú krásne so stojančekovou batériou, kvôli nedostatku priestoru v menších kúpeľniach ale môžu vyžadovať batériu nástennú. Moderné umývadlá trendy tvarov skvele doplnia minimalistické pákové batérie, k retro umývadlám sa naopak bude hodiť batéria kohútiková.

Akonáhle ju raz vyskúšate, už sa neobzriete späť. Zistite, aké výhody má termostatická batéria v kúpeľni.

Stávka na kvalitu sa u vodovodných batérií vždy oplatí, rovnako ako investícia do overených značiek. Vedľa nešliapnete napríklad s kúpeľňovými batériami Fima: napríklad tie zo série SNAP vám svojim dizajnom doslova vyrazia dych.

Umývadlo musí byť odolné a ľahko udržiavateľné, ale aj praktické na používanie a krásne na pohľad. Pri výbere toho správneho do vašej kúpeľne teda zvážte jeho funkčnosť, vzhľad, cenu aj inštaláciu. Neviete si rady? Zastavte sa v showroomoch kúpeľňového štúdia Keraservis v Brne, Prahe a Ostrave alebo si rovno dohodnite schôdzkunašimi špecialistami.

loading
Předchozí Další Zavřít