Predstavujeme inovatívny povrch obkladov a dlažieb Velvetech od Atlas Concorde+
Ako vybrať bidet do kúpeľne: premyslite typ aj funkcie a stavte na kvalitu+
Atlas Concorde Boost Color: veľkoformátové obklady a dlažba vo vycibrených odtieňoch a modernom deko+
Marvel Meraviglia: Elegantný mramor, futuristický dekor aj zamatový povrch v novej kolekcii obkladov+
Horúce novinky z CERSAIE 2023: Obklady a dlažba, z ktorých sa vám podlomia kolená. Inšpirujte sa+
Planarita dlaždíc: Ako dosiahnuť maximálne rovnú podlahu v kúpeľni? Kľúčové sú kvalita kachlí a ich -
Čierna sanita a design, ktorý vám vezme dych. Zoznámte sa s novinkami Laufen pre rok 2023+
Ako sa postarať o vodovodné batérie v kúpeľni? Kľúčová je pravidelnosť aj správne čistiace prostried+
Novinky v kúpeľniach RIHO pre rok 2023. Inšpirujte sa.+
Návrh a realizácia kúpeľní pre prestížny bytový projekt Oaks Prague+
Marvel X: Predstavujeme novinku Atlas Concorde, z ktorej vám bude prechádzať zrak+
Sprchovací kút bez vaničky. 5 krokov na ceste k modernému trendu v kúpeľniach+
Praktické tipy na veľké jarné upratovanie kúpeľne+
Marvel Gala: Neprehliadnuteľné obklady a dlažba v dokonalej imitácii kameňa.+
Návrh dvojice kúpeľní: v neprehliadnuteľných farbách a luxusnom prevedení s veľkoformátovou dlažbou +

Planarita dlaždíc: Ako dosiahnuť maximálne rovnú podlahu v kúpeľni? Kľúčové sú kvalita kachlí a ich

Planarita dlaždíc: Ako dosiahnuť maximálne rovnú podlahu v kúpeľni? Kľúčové sú kvalita kachlí a ich

Aj keď by to bol určite ideálny stav, žiadna keramická dlaždica nie je dokonale rovná. Rovnosť plochy každej kachle stanovuje takzvaná planarita (čiže rovinnosť), ktorá je kľúčová pre výsledný vzhľad podlahy aj jej funkčnosť. Dlažba s hranami v rôznych výškach nielenže vyzerá ako práca pokladača-amatéra, ale tiež sa ťažko udržuje, vo zdvihnutých alebo naopak prepadnutých miestach sa rýchlejšie opotrebováva a v neposlednom rade predstavuje aj bezpečnostné riziko – kedy na nej zakopnete, je totiž len otázka času. Ako dosiahnuť u dlaždíc nielen v kúpeľni maximálnu planaritu? Poradíme.

Prehnuté dlaždice: kto za nich môže a čo s nimi?

Odchýlka od planarity vzniká už v procese výroby dlaždíc, teda pri vypaľovaní keramiky pri vysokých teplotách. S tou najväčšou je pritom treba počítať u dlaždíc vo formátoch charakteristických značným nepomerom medzi šírkou a dĺžkou (napr. 100 x 10, 120 x 12 cm a pod.).

Podľa normy nesmie byť priehyb kachlí väčší ako 0,5% z ich rozmeru: čím väčšie dlaždice, tým absolútne väčšia je teda povolená nerovnosť. Zatiaľ čo pri malých formátoch si tak mnohokrát žiadnych nedokonalostí ani nevšimneme, pri veľkoformátových obkladoch a dlažbách je priehyb často zrejmý na prvý pohľad, pritom vôbec nemusí ísť o vadu materiálu.

Veľkoformátová dlažba v kúpeľni vás očarí. Pozrite sa na náš Návrh dvojice dizajnových kúpeľní alebo Návrh modernej kúpeľne v prírodnom vzhľade.
Aj keď je kvalita keramickej dlažby samozrejme dôležitá, najväčšie nerovnosti podlahy väčšinou nemožno pripisovať výrobe, ktorej technológia ide neustále dopredu. Na vine sú najčastejšie nesprávny výber dlaždíc a chyby pri ich pokládke.

Ako na výber a pokládku (takmer) dokonale rovné dlažby

Aby vám v kúpeľni robila parádu podlaha ako podľa vodováhy, treba dodržať niekoľko pravidiel:

1. Stavte na kvalitu a správnu hrúbku dlaždíc

Na dlažbe zbytočne nešetritevoľte radšej overené značky ako napríklad Atlas Concorde. Investícia sa vám bohato vráti v podobe perfektného vzhľadu, dlhej životnostijednoduchej údržby podlahy. Pozor tiež na hrúbku kachlí: čím sú tenšie, tým lepšie sa vám ich nedokonalosti budú porovnávať, o to menšie zaťaženie ale znesú a budú náchylnejšie k priehybom.

2. Nepodceňte prípravu podkladu

Odstráňte starý povrch a starostlivo podlahu vyrovnajte, len tak si pripravíte pevnú a stabilnú základňu na položenie novej dlažby. Nezabudnite použiť primer na zlepšenie prídržnosti a spevnenia podkladov a kvalitnú hydroizolačnú vrstvu, ktorá zamedzí prieniku nežiaducej vlhkosti do materiálu pod dlažbou.

Mokrou dlažbou si hovoríte o zbytočné zranenie. Ako zvýšiť bezpečnosť v kúpeľni sa dočítate v článku.

3. Vyrovnávajte priebežne

Dlaždice pokladajte výhradne za použitia flexibilných materiálov, ako sú lepidlá, vyrovnávacie a škárovacie hmoty. Dodržujte správne rozostupy a smer pokládky a to, či je povrch skutočne rovný, kontrolujte priebežne: vždy je ľahšie prelepiť jednu kachľu ako „búrať“ celú podlahu.

4. S používaním sa neponáhľajte

Po položení dajte dlažbe čas, aby správne zatvrdla. Odporúčanú dobu tvrdnutia nájdete na každom lepidle a je skutočne potrebné ju dodržať. Ak začnete v nedočkavosti zaťažovať práve inštalovanú podlahu predčasne, docielite len to, že sa vám bude prehýbať, alebo dokonca popraská.

 

5. O podlahu sa starajte

Aby vám dlažba vydržala rovná, vystavujte ju len takej záťaži, na ktorú je určená (dané to je do značnej miery už spomínanou hrúbkou materiálu). O podlahu sa tiež oplatí pravidelne a správne starať: čistite a ošetrujte ju vhodnými prostriedkami a akékoľvek poškodenie riešte okamžite.

Správnu údržbu si zaslúži aj vodovodné batérie. Zistite ako sa o ňu starať, aby vyzerala stále ako nová.

Dokonale rovná dlaždica existuje síce len na papieri, maximálna planarita podlahy by ale napriek tomu mala byť cieľom v každej kúpeľni. Dosiahnuť ju je možné výberom kvalitnej dlažby, pokládkou aj následnou starostlivosťou. S tým všetkým radi pomôžu špecialisti kúpeľňového štúdia Keraservis: príďte sa s nimi poradiť do showroomu v Brne, Prahe, Bratislavě a Ostrave alebo si rovno dohodnite schôdzku.

loading
Předchozí Další Zavřít